Anarchy Online – sci-fi svět bez hranic

Láká vás svět online her? Uvažovali jste někdy o vstupu mezi stále málo početnou skupinku českých hráčů, kteří někdy okusili slasti těchto titulů? Pokud ano, pak jste na správném místě. Právě dnes se vás totiž pokusím prostřednictvím této recenze seznámit se zajímavým titulem společnosti Funcom, masivně multiplayerovou sci-fi Anarchy Online.

Platforma: PC
Typ hry: Masivně multiplayerová hra
Multiplayer: Pouze multiplayer
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, 700 MB na HDD, 16MB grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 450 MHz, 128 MB RAM, 1 GB na HDD, 32MB grafická karta
Testovací konfigurace: Duron 600 MHz, 256 MB RAM, 1 GB na HDD, 32MB grafická karta
Výrobce hry: Funcom (http://www.funcom.com)
Distributor hry: Funcom (http://www.funcom.com/)
Homepagehttp://www.anarchy-online.com

Samotná hra Anarchy Online spatřila světlo světa zhruba před necelým rokem. Po svém příchodu se však setkala s mnoha kritickými ohlasy ze strany odborných kritiků a především pak hráčů, kteří hře vytýkali obrovské množství chyb. Dnes je však situace zcela jiná - většina chyb byla opravena, hra tím získala na své atraktivitě a už si stačila vybudovat více než početnou základnu věrných hráčů.

Titul Anarchy Online se odehrává na sci-fi planetě zvané Rubi-Ka. Tento svět je rozdělen do několika znepřátelených frakcí, které zastupuje vládnoucí organizace Omni-Tek a sdružení rebelů zvané Klan. Kromě nich je Rubi-Ka plná různých měst, původních obyvatel, ale také zákeřných monster a příšer. Najít tu můžete také stovky skutečných hráčů.

 

 

Postava - alfa a omega dalšího žití (a nebo bytí?!)

Prvním, a z hlediska mého dalšího žití ve světě AO nezbytným krokem byl výběr a nastavení postavy. Tento proces se skládá z několika částí, které se vám pokusím alespoň částečně přiblížit. Nejdříve je nutné vybrat rasu budoucí postavy. Na výběr jsou celkem 4. Každá má pochopitelně své přednosti, ale také slabiny. Například rasa Solitus je určena pro ty z vás, kteří ocení především univerzálnost konečného charakteru - Solitus je tedy asi nejvíce podobný klasickému člověku. Velice zajímavou rasou je i Nano - nevyniká sice fyzickou silou, za to jeho sensitivní a mentální schopnosti jsou na vysoké úrovni. Opak je pak Atrox, kterého bychom mohli charakterizovat jako siláka s malou inteligencí.

Důležité je také vhodně vybrat povolání budoucího charakteru. Připraveno je nespočet profesí, které se od sebe odlišují ve větší či menší míře. Například takový agent - není úplně zdatným bojovníkem, ale v boji se neztratí, umí se navíc velice dobře krýt a schovávat. Zajímavým povoláním je také doktor, jehož schopnosti tkví především v možnosti uzdravovat a je vhodný jako skvělý pomocník do skupinky více hráčů. Nechybí ani klasický voják či na první pohled nezajímavý opravář.

Organizace ve světě Rubi-Ka

Omni-Tek
Omni-Tek je vládnoucí korporací ve světě Rubi-Ka. Má skvělý přístup ke všem surovinám a vybavení, oželet však budete muset svoji osobní svobodu, ocitnete se totiž pod stálým dohledem výkonných orgánů.

Klan
Klan aneb malé sdružení rebelů (a to doslova). V rámci této skupiny jsou sjednoceni všichni jedinci, kterým se nelíbí vláda Omni-Teku, chtějí žít naprosto svobodně a bez jakýchkoliv závazků, na druhou stranu ale oželí horší přístup k vybavení.

Neutrálové
Aneb zbytek těch, kteří mají raději poklidnější život a nechtějí se zaplést do konfliktu mezi Omni-Tekem a Klanem.

Ke slovu se dostává také nastavení vzhledu, pohlaví, přezdívky a jména postavy. Zatímco vzhled může být pouze povrchní záležitostí, jinak je tomu u přezdívky. V zásadě platí jedno jediné pravidlo - přezdívka by měla být nápaditá, neohraná, prostě takových kvalit, aby na první pohled zaujala a nepůsobila hloupě. Takovou roli povětšinou plní hrdinové různých fantasy románů. Kromě přezdívky hra generuje také vlastní jméno vašeho charakteru. Tento proces naštěstí může být několikrát opakován (některá jména jsou totiž opravdu dost hrozná.

A teď něco na závěr… Přesto, že je výběr a nastavení postavy na první pohled naprosto nezajímavou fází před samotným hraním, není to ani zdaleka pravda. Není zrovna jednoduché vyvážit spojení jednotlivých ras a povolání. Pro případné zájemce o hraní AO mám celkem jednoduchou radu - nechejte si poradit od někoho zkušenějšího, druhou možností je založit si na účtu více "kombinací" jednotlivých ras a povolání, jednotlivě je otestovat a sami bezpochyby přijdete na to, které "řešení" vám sedí nejvíce.

Začátky aneb nic není jednoduché

Stejně jako v každé masivně multiplayerové hře, i v titulu Anarchy Online je pro každého hráče nejtěžším obdobím hraní úplný začátek. Nezbytné je získat nějaké ty zkušenosti, vybavení a pochopitelně i kapitál, protože peníze hrají důležitou roli nejen v reálném životě, ale i v tom virtuálním. Pouť planetou Rubi-Ka začíná v tréninkovém centru, kde se zdržíte do doby, než vaše postava dosáhnete 4 levelu vývoje. Poté je vám umožněno pohybovat se i po ostatních částech světa, vlastně se dá říci, že teprve pak začíná ta pravá hra.

 

 

A jak můžete ovlivnit vývoj vašeho charakteru a tím pádem zvýšit level a schopnosti? Je to v zásadě velice jednoduché - stačí zabíjet NPC monstra. Po přestupu na další level (úroveň) vývoje postavy nabudete tzv. Improvement Point (ve hře se používá zkratka IP), což jsou body, které potom rozdělíte mezi jednotlivé dovednosti a schopnosti. Těch hra obsahuje obrovské množství a trvalo by nesmírně dlouho než bych vás dokázal se všemi seznámit. Postačit vám tak musí jen moje ujištění, že rozvíjet můžete spoustu stránek vašeho charakteru - nakonec si třeba vytvoříte svůj přesný virtuální obraz. K boji s monstry můžete využít spoustu rozličných zbraní, lze bojovat také kontaktním způsobem, nechybí ani kouzla, která jsou však v Anarchy Online nahrazena programy.

Ani získat zmiňovaný peněžní kapitál není zrovna lehkou záležitostí. Dobrým zdrojem mohou být především všemožná monstra, která kromě peněžní "hotovosti" v některých případech obsahují i slušný loot (kořist), který se dá na mnoha místech zpeněžit. Další možností je zkusit dobýt nějaký ten dungeon, což však zpočátku není možné a jeden člověk to zvládne opravdu jen ztěží. Vygenerovat si také můžete misi, jejíž vlastnosti (obtížnost, částečně třeba i velikost peněžní odměny) si můžete nastavit předem. Potom jen provedete určený úkol a získáte slíbenou odměnu.

Svět okolo

Nemusím snad zdůrazňovat, že samotná hra začíná až tehdy, opustíte-li oblast tréninkového centra. I já osobně jsem byl překvapen, jak rozsáhlý je celý svět Rubi-Ka, kolik neprozkoumaných koutů obsahuje a co všechno je zde k vidění. Zorientovat se mezi tisíci hráči, NPC postavami a v desítkách měst není zrovna jednoduché - například najít určité místo je mnohdy takřka nemožné. Cestování ale naštěstí ulehčuje tzv. síť, která je přímo pro tento účel navržena.

Říká vám něco týmová spolupráce? Kooperace několika lidí, jejich vzájemná spolupráce, to je idea, na které byly v zásadě masivně multiplayerové hry postaveny. Zdá se vám nutnost hrát s někým dalším jako chyba celého systému? Ano, i takový pohled se najde, faktem však zůstává, že sami toho příliš nezmůžete. Navíc přece jednou z nejdůležitějších výhod MMORPG je možnost vzájemné komunikace s tisíci dalšími hráči, kteří spolu navíc tvoří všemožné skupinky a frakce. Společné výpravy s cílem pokořit nebezpečnou potvoru, získat poklad, to patří mezi nejkrásnější zážitky, které vám mohou online tituly nabídnout. A nejinak je tomu i v Anarchy Online.

AO se však pochopitelně neomezuje jen na souboje PvM (hráč versus monstra), vyzkoušet si můžete i tolik oblíbené, a spoustou hráčů vyhledávané, PvP (tedy souboje hráčů mezi sebou). Má to však jeden háček - systém soubojů není v AO příliš "vychytaný", boj jako takový je spíše nudnou záležitostí. Tento holý fakt prakticky zničil veškeré PvP ve světě Rubi-Ka a je to rozhodně škoda. Autoři z Funcomu se tak připravili o poměrně velkou sortu PvP hráčů - a jak vám téměř každý potvrdí, PvP je vyvrcholením každého masivně multiplayerového titulu.

 

 

Nevyhne se vám ani smrt. Naštěstí je ve virtuálním světě na rozdíl od toho našeho možnost reinkarnace, což je svým způsobem vlastně pochopitelné a potřebné. Po smrti zůstává tělo na místě několik minut, věci se poté přemístí do "Reclaim" terminálu, odkud si je můžete libovolně a kdykoliv zase vyzvednout. Přijdete však o nějaké ty zkušenosti, materiální ztráta by však ve většině případů mrzela mnohem více. Na několik minut také dojde ke snížení atributů.

Přechod do 3D grafiky

Abych byl zcela upřímný, ve světě online her mám svého skromného favorita - u nás nejoblíbenější hru Ultimu Online (dále jen UO). Nebudu tady rozebírat, proč že je právě tato, na dnešní poměry svým zpracování již zastaralá, hra tak oblíbená, to už si dá dohromady každý, kdo zná poměry naší malé zemičky a také Ultimu samotnou. Jak nepochybně víte, grafika v UO byla a je 2D a tak jsem byl sám vcelku zvědavý, jak se dokážu přizpůsobit a zvyknout si na plně 3D grafiku, kterou se může pochlubit právě AO. Přechod to nebyl opravdu jednoduchý, plně 3D prostředí trpí svými obvyklými neduhy, které mohou být pro některé z vás nepřekonatelnou překážkou. Přehlednost celé scény není příliš dobrá, z toho plyne i špatná orientace a práce kamery je v některých okamžicích otřesná. Na druhou stranu je grafika naprosto úžasná - měl jsem možnost několikrát si prohlédnout západ i východ slunce, několik velice různorodých měst, proměnlivé počasí, stejně jako nádherný ostrůvek plný škorpiónů (ten stál opravdu za to) a další a další místa - dohromady se jednalo o zážitek, který mi ještě žádná hra nedokázala nabídnout. S grafikou pak zcela jistě souvisí i použitý pohled. Na výběr jsou celkem dva - dívat se můžete na celou scénu z pohledu první a třetí osoby.

Patchování = věčný to problém

Patchování má v případě masivně multiplayerových her svůj nepopiratelný význam - jedná se o způsob, jak se k samotnému hráči může dostat jakákoliv oprava herního světa. Autoři dokáží vůbec sérií těchto oprav vychytat všechny mušky a chyby (bugy) své hry. A co je tedy na patchování tak špatného? Onen fakt, že již po nainstalování musíte k sobě domů stáhnout několik desítek megabytů dat, což je samo o sobě dosti nepříjemné. V případě hry Anarchy Online se však s takřka železnou pravidelností objevují nové a nové patche - nepotěší to především majitele dial-up připojení, ani hráči vlastnící mikrovlnný spoj či pevnou linku s omezeným počtem přenesených dat (jako já :-) nadšeni nebudou.

Světlé stránky hry
  • Nápadité scenérie
  • Fantastická grafika
  • Rozsáhlý svět Rubi-Ka
  • Science-fiction pojetí
Temné stránky hry
  • Časté patchování
  • Špatný a nudný systém boje, který ničí PvP
  • Nutnost platit pravidelné měsíční poplatky
  • Nepříliš veliká komunita česky mluvících hráčů

Tento proces má však i světlou stránku. O hře Anarchy Online se ihned po jejím příchodu do světa počítačových her (a speciálně do světa MMORPG) v polovině loňského roku začalo mluvit jako o titulu prošpikovaném tisíci chyb, který je díky tomu velice špatně hratelný - a zcela po právu. Nyní je situace přesně opačná - autorům už se podařilo opravit počáteční chyby a v současné době se zaměřují na zdokonalování celého světa, tvorbu nových scénářů či třeba dungeonů. Tím dochází ke zkvalitnění již tak dobrého titulu.

Brát či nebrat?

Proniknout do rozsáhlého světa AO není ani zdaleka tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Pokud se rozhodnete vyzkoušet tuto masivní multiplayerovku, budete potřebovat minimálně hodně trpělivosti do začátku, hodně peněz (měsíční poplatky jsou něco přes 400,- Kč)  a v nejlepším případě také zkušenějšího přítele znalého AO, který vás se vším seznámí (a případně finančně založí). Po nějakém čase strávené hraním AO ale bezpochyby přijdete na to, že se jedná o fantasticky odvedený kus práce, který je navíc dennodenně dotvářen a vylepšován. Odvětví masivně multiplayerových her je v současné době v obrovském růstu, zažívá doslova boom, a na vás je, jaký titul si z těch nově příchozích vyberete. Když už nic víc, tak by měla být hra Anarchy Online alespoň horkým kandidátem na vašem skromném seznamu.

Grafika: 9/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10

Spravedlivě ohodnotit jakoukoliv MMOH je opravdu složitým úkolem. Nepopiratelným faktem přesto zůstává, že hra Anarchy Online je jedním z nejlepších titulů, který je v současné době na trhu. Nabídne vám stovky hodin plných zábavy, kterou můžete prožít společně s tisíci živých hráčů, to vše navíc v prostředí sci-fi planety Rubi-Ka. Proto nepochybuji, že ona devítka je více než zasloužená.

Celkové hodnocení: 9/10

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | Masivně multiplayerová hra
Výrobce: Funcom | Webové stránky hry
  • Nápadité scenérie
  • Fantastická grafika
  • Rozsáhlý svět Rubi-Ka
  • Science-fiction pojetí
  • Časté patchování
  • Špatný a nudný systém boje, který ničí PvP
  • Nutnost platit pravidelné měsíční poplatky
  • Nepříliš veliká komunita česky mluvících hráčů
Váš názor Další článek: Prodalo se již milionté HALO

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,