Deskovka: Černá ovce - rodinná farma

Jste už unavení z náročných her, které vyžadují i poslední zbytky vaší pozornosti, ale nechcete se poddat náhodě? Černá ovce je tu pro vás.

Člověk je tvor omylný. Když jsem si bral Černou ovci na hraní, myslel jsem, že se dostanu k deskovce typu Agricola. O pár večerů později jsem již věděl, že jsem milé ovečky podcenil. Ta chlupatá stvoření se spolu s ostatními zvířaty na farmě dokáží dostat pod kůži všech, kdo si chtějí při hraní prostě jen odpočinout. A pokud ke hře přizvete celou rodinu i s potomstvem, neuděláte žádnou chybu.

ofce_59.png

Kdybych měl Černou ovci shrnout do pár slov, určitě by se někde mihla zmínka o pokeru. Nic moc jiného se asi ani nedá čekat ve chvíli, kdy hlavní část hry spočívá ve skládání karetních kombinací různých hodnot. Komplikace nastává ale ve chvíli, kdy nesestavujete jednu svoji ruku plnou dvojic, trojic a postupek, ale jen jednodušší kombinace, zato ale na třech polích současně.

Všichni na farmu

Každý správný farmář totiž má nejen svoji stodolu s domácím zvířectvem, ale i přístup na společnou pastvu. Ta se dělí na tři políčka, přičemž na každém z nich se pasou dva náhodně vybrané kousky domácího zvířectva. V k políčku podle pravidel přikládáte své karty a snažíte se z nich udělat co možná nejlepší kombinaci, abyste daná zvířata dostali. Nesmíte však zapomenout ani na to, že budoucí obyvatelstvo vašeho chlíva se k vám vyloženým kartám připočítává také.

Grafické zpracování se povedlo na jedničku, stejně jako jednoduchý princip vhodný pro celou rodinu

Když tedy uděláte silnou kombinaci koní a doufáte, že byste mohli získat nebohé prasátko se slepičkou, může vás lehce překvapit protivník, co sice vyloží jen dva čuníky a jednoho kura, ale spolu se zvířenou na poli má již pěknou trojici a dvojici. Tenhle jednoduchý princip zaručí udržení pozornosti v každou chvíli, kdy nesledujete jen vyložené karty protivníků, ale snažíte se vykoumat, ke které pastvě přidáte právě své slepice.

ofce_54.pngofce_55.png
 

Každé ze zvířat na pastvě má přitom nejen nádhernou figurku, s níž si častěji budete hrát, než aby postávala ve vaší stodole, ale hlavně na spodní části dané figurky číslo s počtem bodů. Až do sebrání tak nevíte, jestli támhle ten koník bude závodní šampión, nebo hvězda vašeho salámu. Jediné, co je jasné, je záporná hodnota černé ovce. Ale i pro ni se najde využití, neboť s koncem hry získává bonusové body i farmář, co má od každého druhu zvířectva aspoň po jednom kuse.

Lostomiloušté ofešty

Jednoduchý princip nenaruší ani možnost přidat do hry úkolové karty, které vám jen přinesou bonusové body v případě, že splníte nějakou podmínku. Většinou se jedná o nashromáždění určitého počtu různých zvířat, takže víte, že támhle toho čuníka nutně potřebujete, aby vám přinesl další body. I když jsou pravidla v některých místech lehce zmatená, po první hře je chápou všichni a vysvětlování nováčkům se často omezuje jen na pár vět a zopakování hodnot jednotlivých zvířat při skládání kombinací.

ofce_56.png

Lidé zvyklí na náročné deskovky, jako jsou třeba Elektrárny a Šogun, mohou nad Černou ovcí ohrnovat nos, říkat si, jak je hra nemocná, ale po chvíli je uchvátí roztomilé kartičky a ještě povedenější zvířátka. Grafické zpracování se povedlo na jedničku, stejně jako jednoduchý princip vhodný pro celou rodinu. Ve hře se vyžijí i malé děti, stejně jako babičky s dědečky, přitom podobně jako v pokeru neexistuje jasně vítězná strategie. Za pár stovek, co Černá ovce u nás stojí, se její koupě vyplatí. Škoda jen, že hru není možné si užít ve více než čtyřech hráčích. Blackfire zase jednou zabodovali i se lokalizací, takže na problémy s pravidly téměř nenarazíte.

Diskuze (1) Další článek: Vanquish míří na PS3 + video

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,