Hardware: Gameboard Logitech G13 – nikdy, nebo navždy

Pokud vám k hraní nestačí různé gamepady a klávesnice s domácím hlodavcem, jsou i další řešení. Jedním z nich je i gameboard G13 od Logitechu.

Pokud trávíte hraním každý den spoustu času, jistě si vaše tělo zaslouží i nějaké vhodné komponenty. Nemluvím teď o lepším monitoru, grafické kartě, nebo třeba zvukovce, ale stále jste v kontaktu s nejrůznější směsicí ovladačů. Běžnému hráči na PC bohatě vystačí normální myš s klávesnicí, ale pokud chcete podávat špičkové výkony, hodí se často i lepší vybavení. Když už máte v ruce myš pomalu schopnou rozlišit pohyb atomů na podložce, zaměřte se i na levou ruku.

g13 02.jpg

Ano, musím předeslat, že gameboard G13, o němž si nyní čtete, je určen téměř výhradně pro praváky, přesněji lidi ovládající myš pravou rukou. Na první pohled o tom svědčí i design, kdy právě pod levým palcem naleznete nejen dvě velká tlačítka, ale i analogovou páčku. Zbylá čtveřice prstů se pak může snažit obstarat dalších dvaadvacet programovatelných tlačítek, čtveřici mačkadel pro přepínání konfigurací, nebo třeba ovládací prvky pro malé LCD na vrcholku zařízení.

Svítí, svítí slunce pod rukou

Po zapojení gameboardu přes USB a nutné instalaci ovladačů je zařízení připraveno na konfiguraci. Automaticky se může pokusit vyhledat různé hry ve vašem počítači, přičemž pro celou řadu špičkových titulů má přednastavená rozmístění povelů na jednotlivá tlačítka. Každou konfiguraci však můžete libovolně měnit, navíc je podporováno přímé mapování na konkrétní klávesy sloužící zejména u her mimo základní výběr. Prostě označíte třeba tlačítko G11 jako klávesu „S“, ve hře pak nastavíte danou klávesu pro couvání a bez problémů se pohybujete. Samozřejmě tak s přepínáním konfigurací může gameboard nahradit i klasickou klávesnici, psaní však pochopitelně není ani pohodlné, ani praktické.

Jistý čas bude trvat, než vám ovládání přejde plně do krve. Pak však nebudete chtít měnit

Zařízení se snaží o ergonomický tvar, což se mu však daří pouze částečně. Podložka pod dlaň je příjemná, dokonce i lehce chladí, horší je však rozmístění tlačítek. I s menší rukou sice není problém dosáhnout až na zadní řadu, přední trojice je však vždy skryta v dlani a její použitelnost je tak více než sporná. Navíc je poměrně obtížné si na rozložení kláves zvyknout a jistý čas bude trvat, než vám ovládání přejde plně do krve. Pak však nebudete chtít nejspíš měnit za nic jiného, nebo se třeba vracet k obvyklé klávesnici při hraní, protože na G13 máte široké pole působnosti lehce v dosahu.

g13 01.jpg

Všechny klávesy jsou podsvícené, navíc máte možnost vybrat si jednu ze šestnácti barev záře. Stejně se však budete v počátcích potýkat s problémem, že je většina tlačítek kvůli pohodlnějšímu položení ruky směřována vrchem od hráče, takže na krásně svítící označení stejně neuvidíte. Pokud však hodláte gameboard vzít do společnosti, bude rozhodně přitahovat závistivé pohledy, ať už zvolíte libovolnou barvu. Pochopitelně lze podsvícení i zcela vypnout.

K čemu další obrazovka

Svítí i display na horní části zařízení, který slouží k zobrazování jednoduchých informací pomocí různých appletů, z velké části dodávaných třetími stranami. V základní výbavě naleznete třeba měřič systémových prostředků, RSS čtečku, odpočítávací měřič, ukazatel času, data a došlé pošty a další drobné aplikace, zatímco pro většinu herních titulů jsou také samostatné nástroje. Často se však potýkají s velikostí displaye, na nějž se leckdy nevejdou všechny informace bez nějakého zkreslení. Byl jsem lehce překvapen, když nejprve zranění mého bijce (reálně dosahující třeba hodnot 1050-1220) bylo zobrazováno jako 1050-12, po patchi pro danou hru se pak změnilo na 50-1220. Za to však pánové a dámy z Logitechu nemohou.

Na display se leckdy nevejdou všechny informace

Jistým nešvarem je však nutnost mít hru spuštěnou k tomu, aby byly na LCD zobrazovány informace. K čemu je pak hláška o tom, že vám někdo něco sděluje ve hře, když to při hraní rovnou vidíte, zatímco při odskočení mimo hru se vám oznámení ani nezobrazí? Z vlastní zkušenosti vím, že nejvíce jsem využíval možnosti sledovat čas a stav pošty ve chvíli, kdy se zrovna při hraní nic nedělo, ostatní informace jsou tak nejspíš zbytečné.

g13 03.jpg

Jak už jsem předeslal, jakmile si jednou na G13 zvyknete, těžko se s ním budete loučit (jako já při vracení společnosti DataConsult CZ, jíž vděčíme za zápůjčku). Přispívá tomu i interní paměť na nastavení, díky níž se s vámi gameboard také do jisté míry sžije. Bohužel k dokonalosti chybí lepší umístění nejbližší řady tlačítek, stejně jako použitelnější display. Pokud však máte vedle klávesnice ještě trochu místa na G13, a také dostatek času a odhodlání se naučit ji ovládat, může se vám to při hraní na vrcholné úrovni vyplatit.

Diskuze (2) Další článek: Twilight Age - velká strategie v malém prohlížeči

Témata článku: , , , , , , , ,