Recenze: EyePet - virtuální mazlík k vašim službám

Panelákový byt, dítko snící o živém mazlíčkovi a zoufalí rodiče, toužící potomka uspokojit. Tak přesně tohle je ideální prostor pro virtuální zvířátko EyePet.
Kapitoly článku

Na šílenství jménem Tamagochi se nedá zapomenout. Už proto, že tyhle hračičky, imitující živého tvora, jsou na trhu už hezkých pár let. Chytrý nápad, žádný load se nevede, nestaráš se, máš smůlu. Také ideální betatest pro děťátko, jak že to vlastně myslí se starostmi o potenciálního křečka, morče, kočku či psa, po kterých touží. Jenže tu bylo velké ALE. Takové vajíčko s minidisplejem přece jenom připomíná spíše podivné hodinky, než živého tvora a tak byla výmluva při skonu Tamagočíka nasnadě. Abyste zvířetechtivého potomka testovali robopsem AIBO, je poněkud drahé, řádově desítky tisíc korun.

 

Pokud vlastníte PlayStation 3, není lepší testík, nežli právě EyePet.

eyepet 10.jpg

Magickým zrcadlem do virtuálna

Co se stane, když vsunete Blu-ray disk do mechaniky konzole? Na obrazovce se objeví neskutečně otravný pán. Asi má být žoviálně přátelský, mírně řečeno však patří k druhu tvorů zvaných "Upír", protože hloupými kecy vám vypije hodně litrů krve. Nicméně pokud překonáte jeho blábolení, donaviguje vás k tomu, abyste správně nastavili kamerku PlayStation Eye (je součástí balení) a připravili takzvanou magickou kartu.

Pes chce žrát a běhat, neocení barvení chlupů a mašle

Bacha! Pokud ten kus tvrdého kartonu s otiskem tlapky ztratíte, máte smůlu. Nejenomže si nevyvoláte mazlíka, ale ani ho nebudete moci krmit, hrát si s ním, oblékat ho, koupat, no prostě všechny ty nesmysly, které by dítka ráda dělala s biologickými zvířátky, bez ohledu na to, že by je tím přivedla do stavu šílenství, aneb pes chce žrát a běhat, neocení barvení chlupů a mašle.

eyepet 01.jpg eyepet 03.jpg

Takže jste se dostali do fáze, kdy kamera registruje na podlaze vaši magickou kartu. A teď začíná fáze schizofrenie, kterou nemůžete, ba nesmíte léčit. Jinak sbohem EyePete. O co jde? Váš svět se přestěhuje na obrazovku. Doslova. Kamera tam přenáší vás, tedy vaše tělo, vaši podlahu, veškeré vaše vlastnictví, co je na dohled. A teď samozřejmě musíte zvládnout řízení vašich pacek v tomto prostoru. To, co je v reálu vlevo, nemusí totiž odpovídat pohybu rukou na obrazovce, dole není vždy dole, no, než se to dokonale naučíte,  chvíli to potrvá. No, chviličku. Ideálně připravte okolo magické karty plyšáka, míč, nějaké blbiny, a pohyb s pohledem na obrazovku testujte, abyste se dříve zorientovali.

Vítejte nového člena rodiny

No a je tu EyePet, virtuální mazlík, společník vašich večerů, další otrapa do rodiny. Má jediný požadavek. Nedělejte s ním večeři o svíčkách, kamera není určená pro nočního ostřelovače, potřebujete nějaké ty luxy, takže česky řečeno, nechte rozsvíceno. Na obrazovce se na místě magické karty objeví vajíčko, o kterém vám upír řekne, že ho máte hladit. A za chvilku jste v tom až po uši. Protože ať máte sebeotrlejší sklony při hraní GTA IV, tak v momentě, kdy se ten chlupáč vyklube, se stane dalším členem vaší rodiny a součástí vašeho kardiostimulátoru, eh, srdce.

eyepet 06.jpg eyepet 07.jpg

Už jenom to klubání je výrazně roztomilé. Samozřejmě nic se neobejde bez vašich rukou, na které Ajpetík reaguje, dokonce i když je ještě ve vajíčku. O to víc, jakmile se objeví v našem světě.. nebo my v jeho? Kdo ví. Takže hlavně hladit, cvičit a blbnout s ním maximálně. Krásně reaguje na pohyby a doteky vašich rukou.

eyepet 16.jpg eyepet 17.jpg

K dalším funkcím vaší černé, magické a znovu opakuji NENAHRADITELNÉ karty. Může se měnit v jakékoliv předměty, tedy samozřejmě ty, které jsou potřeba ve hře. Namátkou v kojeneckou láhev, jo fakt, zpočátku jste kojiči. Pak v násypku krmení, trampolínu, fen, láhev se šampónem... ani sám nevím, v co všechno ještě. Neustále se vám totiž odemykají další a další předměty a jak se od Sony dalo čekat, pěkně vám  ještě další „nezbytně nutné“ lstivě nabízí ke koupi přes PSN.

Ať máte sebeotrlejší sklony při hraní GTA IV, tak v momentě, kdy se ten chlupáč vyklube, se stane dalším členem vaší rodiny

Jen pár korunek vydáte, hračiček se dočkáte, jezinkovsky láká japonský kolos. Je jasné, že pokud jste kupovali věci do LittleBigPlanet nebo do Home, tak u EyePet nevydržíte. Co byste pro chlupáčka neudělali, že? Stačí se mrknout na to jaký byznys se točí okolo biozvířátek, u virtuálního to nebude jiné.

Virtuální zvířátka jsou v poslední době hitem. Všechno zahájily legendární Tamagoči, pak dostal šanci nastěhovat se do pokojů těch movitějších robopes Aibo a jeho různí bráškové i vzdálení příbuzní. Hafani zřejmě táhnou, protože Nintendo excelovalo se svým Nintendogs, vynikajícím nápadem každému nabídnout psíky na dotekový displej NDS. EyePet je zatím jakýmsi vrcholem. Má jen jedinou chybu. Nemůžete si na něj sáhnout. Sice cítí vaše hlazení, skáče za vaší rukou, usadí se na vás, ale chybí dotek a možnost si ho zavolat. Přesto je fantastické, jak dokonalou imitaci živého tvora se podařilo realizovat. Bude velmi zajímavé, zda se do tohoto ranku pustí Microsoft se svým chystaným Projektem Natal. Tam jsou šance také veliké. No a do budoucna? Patrně interaktivní hologramy, pobíhající po bytech.

 

Dostupné pro: PS3
Žánr: Simulátory | Virtuální zviřátko
Výrobce: Sony London Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: listopad 2009
  • Zvířátko do vašeho pokoje
  • Nesčetně možností blbnutí
  • Přiláká celou rodinu
  • Je to prostě mazel
  • Uzurpuje si televizní obrazovku
  • Chybí dotek
  • Neslyší na jméno
Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,